Kąty Wrocławskie
Start
Kąty Wrocławskie
Kąty Wrocławskie
/\
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
Stacja kolejowa z 1843 roku. Po prawej zabytkowa pompa wodna. - Kąty Wrocławskie
>>
Stacja kolejowa z 1843 roku. Po prawej zabytkowa pompa wodna.
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
   Kąty Wrocławskie (niem. Kanth; do 1930 Canth; po 1945 r. - Kąty Śląskie). W 1297 roku Bolko I Surowy nadał prawo założenia miasta na prawie średzkim. W 1310 miasto było znaczącym ośrodkiem handlu. Miasto pustoszyły wielkie pożary (lata 1475 i 1624) oraz ogromne zniszczenia podczas Wojny trzydziestoletniej. Na I poł. XVI w. przypada największy rozkwit miasta jako ośrodka handlu i rzemiosła. W 1843 r. miasto uzyskało połączenie kolejowe z Wrocławiem i Jaworzyną Śląską.

   Górujący nad miastem, jasnoszary, 36-metrowy budynek to wieża ratuszowa powstała w 1614 r. Czy wiecie, że niegdyś mieściło się tam więzienie miejskie, a na północnej ścianie budowli wmurowane są tablice herbowe XVII-wiecznych biskupów?

   Ratusz, który możemy dziś podziwiać, to dzieło XIX-wiecznych architektów niemieckich. Żółto-kremową budowlę z wewnętrznym dziedzińcem od trzech stron wieńczą trójkątne występy. Od ponad 100 lat jest siedzibą burmistrzów.

   Jeśli rozejrzymy się po rynku, zauważymy wiele pięknych, kolorowych neoklasycystycznych kamieniczek. Przed wojną niemal całe centrum Kątów było tymi barwnymi, bajkowymi niemalże domkami zabudowane.

   Spoglądając za ratusz, bez trudu zauważymy masywny, klasycystyczny budynek. Przypomina on z wyglądu świątynię grecką i, w pewnym sensie, pełnił podobne funkcje. W tym byłym kościele ewangelickim znajduje się obecnie sklep.

   Będąc w pobliżu GOKiS-u, popatrzmy na skwer za nim. To tam ponad 700 lat temu stanął imponujący zamek strzegący granicy między księstwami: wrocławskim i świdnickim. Niestety, gród spłonął w XVII w. i nigdy nie został odbudowany.

   Zachował się za to budynek browaru. Produkowane w nim piwo ceniono na całym Śląsku! Z czasem niemiecki właściciel zainwestował w obiekt i rozbudował go o dom gościnny i kręgielnię. Dzisiaj byłą piwiarnią zarządza GOKiS.

   Przy ulicy 1-go Maja mieści się wybudowany w XIX w. sierociniec. Nad jego budową objęła patronat żona samego Fryderyka Wilhelma II ! Mało kto wie, że swego czasu znajdował się tam basen; był tam również przejściowo szpital.

   W 1843 r. otworzono linię kolejową przebiegającą przez Kąty Wrocławskie. Postanowiono wybudować więc dworzec. Warto wspomnieć, że w pobliżu kompleksu dworca stanęła też wieża ciśnień – jeden z obecnych symboli miasteczka.


.


Zobacz pokrewne obiekty :