Rynek w Kątach Wrocławskich
Start
Rynek w Kątach Wrocławskich
Rynek w Kątach Wrocławskich
/\
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
 - Rynek w Kątach Wrocławskich
>>
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
   Ratusz --> Pierwszy spłonął w 1624 r. i w obrębie bloku śródrynkowego stała samotna wieża ratuszowa, waga miejska, studnie i kramy, a od 1822 r. również pierwsza apteka. Renesansowa 36-metrowa wieża z 1613 r. - u podstawy na planie prostokątnym, wyżej przechodzi w ośmiobok zwieńczony ostrosłupowym hełmem. W północnej ścianie zachowały się tablice herbowe wrocławskich biskupów z XVII w. Od południa - wejście główne z łukiem pełnym, ujęte pilastrami. Krawędzie wieży podkreślają lizeny. W części ośmiobocznej cztery figury lwów trzymających tarcze i zegar. Obecny ratusz powstał w latach 1876-1879, na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem, na którym znajduje się studnia. Otwory okienne zakończone łukiem pełnym.

   Kamienice --> Większość zachowanych kamienic pochodzi z XIX i pocz XX w. W tym czasie wzniesiono na nowo z trwalszych materiałów ceramicznych, kamienice na miejscu starych – drewnianych i fachwerkowych. Pod względem detalu architektonicznego wyróżnia się kamienica nr 26. To kamienica trzypiętrowa z dachem masandrowym z końca XIX w. powstała w stylu neorenesansowym z dekoracją kasetonową, detalem jubilerskim i motywami florystycznymi. Spora częśc kamienic została zniszczona w czasie działań wojennych. Udało się jednak zachować układ małego miasteczka z charakterystycznym układem pierzei i bloku śródrynkowego.

   Pierwszy kościół ewangelicki --> powstał około 1600 r. Z nakazu biskupiego zarządcy jednak go rozebrano. Po sekularyzacji majątku kościelnego w 1810 r. sprawą projektu zainteresował się jeden z najlepszych architektów niemieckiego klasycyzmu – nadworny architekt pruski Carl Friedrich Schinkel. Budowę wsparł sam Fryderyk Wilhelm III podczas pobytu w Kątach w 1835r. Powstała klasycystyczna budowla na planie prostokąta z dachem dwuspadowym. Układ miał nawiązywać do świątyni greckiej. Trójosiowe wejście zdobiły żeliwne tablice z wizerunkami aniołów, podtrzymującymi plakiety z biblijnymi cytatami A.C.Machtiga. Frontony zdobiły w narożach palmety i krzyż. Wewnątrz na osi głównej znajdował się ołtarz z figurami św. Piotra i Pawła w narożach i podwieszaną amboną. Obraz główny przedstawiał scenę "Złożenie do grobu" G.A. Dresdena. Z trzech stron ołtarz otaczały empory na słupach drewnianych. Po 1945 roku obiekt służył kolejno jako kino oraz obiekt handlowy.

.


Zobacz pokrewne obiekty :