Pałac w Krobielowicach
Start
Pałac w Krobielowicach
Pałac w Krobielowicach
/\
telefon kontaktowy :
713166648
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
Czarna Woda - jeden z dopływów Bystrzycy. - Pałac w Krobielowicach
>>
Czarna Woda - jeden z dopływów Bystrzycy.
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
   Pierwsza wzmianka dotycząca tego obiektu pochodzi z 1349 r. Wtedy to Heinrich von Sitten kupuje wieżę obronną. Do dziś gotyckie fragmenty zachowały się w postaci dwóch pomieszczeń piwnicznych o kolebkowych kamiennych sklepieniach w północnym skrzydle. W latach 1596-1613 pierwotna budowla obronna zostaje przekształcona na dwór w stylu renesansowym, będący własnością klasztoru franciszkanów we Wrocławiu. Z tego czasu zachowały się m.in. portale okienne oraz ogólne założenie z wewnętrznym dziedzińcem z arkadami. Prace te przypisuje się opatowi Jerzemu Scultetusowi. Musiał on pomieśœcić klasztorny zarząd dóbr (grangii) łącznie z mieszkaniami dla urzędników i przebywających tu okresowo zakonników.

   W latach 1699-1704 dwór rozbudowano w stylu barokowym do rozmiarów dzisiejszego pałacu. Zabytek pozostawał w rękach klasztoru aż do sekularyzacji jego dóbr w 1810 r. W 1814 r. król Fryderyk Wilhelm III podarował pałac feldmarszałkowi Gebhardowi Leberechtowi von Blücher księciu von Wahlstatt w nagrodę za zwycięstwo nad Napoleonem w bitwie pod Lipskiem. Odtąd ród von Blücher był w posiadaniu majątku aż do 1945 r.

   Pierwsze po wojnie prace remontowe rozpoczęto w 1979 r., ale nie przyniosły one żadnego rezultatu. Na wiosnę 1992 r. spółka "AN1YKI-MSV” oczyściła mocno już zdewastowany i okradziony obiekt i w końcu lipca rozpoczęła szeroko zakrojone i kosztowne prace. W grudniu 1993 r. zakończono odbudowę parteru, w sierpniu – piętra. Równolegle prowadzono prace w otoczeniu, co pozwoliło przyjąć wówczas pierwszych gości. Od tamtej pory znajduje się tu hotel i restauracja.

   W setną rocznicę urodzin Blüchera, po nieudanych próbach transportu 600-tonowego kamienia, zapadła decyzja o budowie mauzoleum. W 1845 r. na zamówienie Fryderyka Wilhelma berliński architekt J. H. Strack zaprojektował cylindryczną wieżę na kwadratowej podstawie. Zbudowano ją w latach 1846-1853 przewożąc do niej zwłoki Feldmarszałka, a w sąsiednim grobowcu złożono ciało jego małżonki. W swojej formie wieża nawiązywała do grobowca Teodoryka - króla ostrogockiego (germańskiego) z Rawenny i Cecylii Metelli przy via Appia koło Rzymu. Była ona remontowana w latach 1903-04 a w 1938 r. urządzono murowane wejście na teren mauzoleum. Po 1945 roku obiekt został zdewastowany, a próby remontu okazały się jak do tej pory bezowocne.

.


Zobacz pokrewne obiekty :