Wysoka
Start
Wysoka
Wysoka
/\
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
Wieś graniczy bezpośrednio z Wrocławiem. Zdecydowana większość jej mieszkańców wprowadziła się tutaj kilka lat temu. - Wysoka
>>
Wieś graniczy bezpośrednio z Wrocławiem. Zdecydowana większość jej mieszkańców wprowadziła się tutaj kilka lat temu.
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
   Wieś graniczy z peryferyjnymi wrocławskimi osiedlami Ołtaszyn i Partynice. Do lat dziewięćdziesiątych było tu Państwowe Gospodarstwo Rolne, a perspektywy rozwoju wsi nie były zachęcające. Obecnie stara część wsi pozostaje w silnym kontraście wobec nowo powstających osiedli dla zamożniejszych mieszkańców, dla których powstają zamknięte i chronione strefy w okolicach ulic Chabrowej i Brzozowej.

   Do 1945 roku nosiła niemiecką nazwę Zehnhufen. Swoje posiadłości we wsi i pałacyk willowy zwany też myśliwskim miał tu Julius Schottländer, a potem jego syn Paul. Po wojnie pałacyk uległ dewastacji i został rozebrany.

   Jego właściciel Paul Schottländer nie zyskał takiej popularności, jak jego ojciec (który był m.in. Fundatorem Parku Południowego we Wrocławiu), ale i on mógł pochwalić się sporymi osiągnięciami, i to nie tylko finansowymi. Był on doktorem filozofii, honorowym senatorem Uniwersytetu Wrocławskiego, wreszcie - założycielem i przewodniczącym Wrocławskiego Związku Uniwersyteckiego. Funkcji tej został pozbawiony w 1933 roku, kiedy do władzy doszli hitlerowcy. Wcześniej inwestował on w naukę, która była jego wielką miłością. Ufundował m.in. stację zoologiczno-badawczą na Morzu Śródziemnym, dzięki której niemieccy naukowcy mogli badać żyjące w tym akwenie zwierzęta. Zmarł w 1938 roku przeżywając 68 lat. Pochowany został na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Ślężnej we Wrocławiu w grobowcu Schottländerów, w którym wcześniej pochowano też jego rodziców i dziadków.

.


Zobacz pokrewne obiekty :