Bielany Wrocławskie
Start
Bielany Wrocławskie
Bielany Wrocławskie
/\
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
 - Bielany Wrocławskie
>>
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
bazaa4.info
   Bielany Wrocławskie (do 1945 Bettlern, w latach 1945-46 Strzeżawin) powstały z połączenia dwóch wsi – Bielany i Bledzów. Jest to dość duża i rozległa wieś posiadająca charakter podmiejskiego osiedla. Południkowo przez wieś przebiega niezelektryfikowana kolejowa linia towarowa Wrocław Główny – Jedlina Zdrój. Przewozy osobowe zawieszono w 2000 roku. W planach szybkie połączenie pasażerskie ze Świdnicą.

   Najciekawszym i najlepiej zachowanym zabytkiem jest późnogotycki kościół parafialny św. Andrzeja Apostoła z lat 1520-1530. Obecnie posiada zabytkowe wyposażenie. Należą do niego gotyckie sakramentarium, fragment gotyckiego ołtarza z wizerunkiem Madonny, barokowy ołtarz główny, stalle częściowo gotyckie, częściowo renesansowe. Na południowej ścianie świątyni płyta nagrobna z XVII w. i 16 herbów w dwóch pionowych rzędach.

   Do pozostałych obiektów zabytkowych należą : renesansowy dwór konstrukcji murowano-szachulcowej z ok. 1600, znacząco przebudowany w XIX w., barokowy spichlerz z mansardowym dachem z XVIII w. oraz dwór barokowy z XVIII w.

   Na początku lat 90-tych Pan Ryszard Chomicz jako pierwszy dostrzegł potencjał tkwiący Węźle Bielańskim. Z własnych środków wyasygnował on niemałą kwotę na zrobienie zdjęć lotniczych oraz kolorowych folderów, które trafiły do potencjalnych inwestorów w 120 miejscach na całym świecie. Na efekty długo nie trzeba było czekać. W 1993 r. Cadbury Poland kupiła 6 ha gruntu. Holenderskie Makro Cash and Carry nabyło 7,5 ha. Obok fabryki czekolady amerykański Cargill wybudował kosztem 35 mln dolarów USA imponującą fabrykę syropu glukozowego. IKEA kupiła kolejne 15 ha terenów, na których powstało największe w Polsce centrum handlowe. Bezrobocie, które sięgało w gminie 40 proc., dziś spadło 10-krotnie. Za pieniądze, które wartkim strumieniem płynęły do kasy gminy sfinalizowano większość inwestycji oświatowych i infrastrukturalnych. Wyremontowano też od podstaw pałac w Kobierzycach, w którym obecnie znajduje się siedziba władz gminy.

.


Zobacz pokrewne obiekty :